Kurzy se ve městě staly už tradicí. Zájem převyšuje kapacitní možnosti městské policie. Nejde přitom o žádný kurz bojového umění, ale o skutečně pouhé základy chování v nenadále situaci, kdy je žena ohrožována útočníkem. V kurzu se sice naučí několik chvatů a hmatů sebeobrany, mnohem důležitější je posílení psychiky.

Řada adeptek se do kurzu hlásí, protože už nějaký fyzický útok zažila na vlastní kůži. „Ano, dostala jsem se do nepříjemné situace, kdy mě na ulici ohrožovali nějací mladíci. Naštěstí je zahnali další lidé, kteří na ně zakřičeli. Proto jsem se přihlásila a jsem ráda, že jsem se mohla něčemu naučit," řekla mladá žena.

Dva strážníci ženám vysvětlovali a především ukazovali, jak čelit nejrůzněji vedeným útokům. Trpělivě vysvětlují, že nejideálnější je potencionální riziko předvídat, vyhnout se mu a vůbec se do takové situace nedostat. Pokud už k němu dojde, nezbývá, než se snažit útok odvrátit a utéct do bezpečí. Důležitá je rozhodnost a rychlost obrany. V delším souboji s fyzicky zdatnějším útočníkem nemá slabší oběť šanci.

„Účelem by mělo být naučit ženy základům sebeobrany, posílit jejich sebevědomí a vysvětlit, jak se mají chovat v nějaké vyhrocené situaci, což je to nejdůležitější. Zájem ze strany veřejnosti je značný. V příštím roce bychom chtěli místo dosavadních dvou kurzů ročně pořádat čtyři. Obracejí se na nás firmy, nebo instituce, které by chtěly, abychom podobně školili i jejich zaměstnance před případnými útoky na pracovištích," řekl ředitel MP Havířov Bohuslav Muras.

Zdroj: Youtube