O tom, na co by se nyní měli zaměřit a jak se chovat na kluzkých silnicích, hovořil majitel havířovské autoškoly Antonín Pollak, který dlouholetým členem BESIP.

Co by měli řidiči u svých automobilů nyní zkontrolovat?

Tak v prvé řadě je to chladič. Všichni by měli zkontrolovat a popřípadě dolít nemrznoucí kapalinu. Aby nedocházelo k problémům při otvírání dveří, je vhodné potírat gumové těsnění glycerinem nebo jelením lojem. Velmi dobré je zabránit vhodnými přípravky tzv. pocení oken, které následně zevnitř zamrzají.

Na co by měli řidiči při jízdě v zimě myslet?

Začnu netypicky u parkování. Řidiči by se měli naučit parkovat bez zatažené ruční brzdy. Lanko od ní totiž může zamrznout a s autem pak nepůjde odjet. Při jízdě si pak musíme uvědomovat i další nezvratné fyzikální zákony o tření, nakloněné rovině a odstředivé síle. Nesmí se zapomínat, že styčná plocha našich pneumatik se silnicí je menší než čtyři dlaně. Musíme tedy brzdit přerušovaně střídavým sešlápnutím a uvolněním brzdového pedálu v rychlém rytmu tak, aby se kola neměla čas zablokovat. Výhodu mají samozřejmě řidiči vozů vybavených ABS, u kterých přerušované brždění dělá automatika, ale i tady platí fyzikální zákony a rychlost se nesmí přehánět. Zvláště si musíme dát pozor při přechodu z vozu ABS na vůz bez něj.

Co může řidiče na cestách nejvíce zaskočit?

Často šoféry zaskočí například změny při sjezdu z bezpečné sjízdné hlavní silnice na vedlejší. Tady se může každý dostat nenadále na zcela jiné podmínky a okamžitě se musí tomuto faktu přizpůsobit styl jízdy. Zvlášť nebezpečné je také náledí na mostech, které vznikají v době, kdy mohou být jinak cesty zcela bezproblémové. Nebezpečí číhá také v lesních úsecích z listí ze stromů na vozovce či zbytky posypu v zatáčkách, které změní vozovku v šotolinovou pastičku. Padající listí na vozovku nám přitom mnohdy vytvoří větší překvapení než náledí. Podstatně bezpečnější jízdu nám určitě umožní použití zimních pneumatik, které by se měly vyměnit při poklesu teplot k 0° C. Vůbec se nemá čekat na to, až napadne sníh nebo bude na silnicích náledí. Včasnou výměnou zimních pneumatik přispěje každý řidič k bezpečnosti silničního provozu a zároveň i ke svému klidu.