„Průběh je zatím perfektní a jak jsem si představoval. Je tady silné zastoupení úřadů práce, Národní rady osob se zdravotním postižením, zastoupení má také Polsko a Slovensko. Také příspěvky, které dosud zazněly, byly velmi hodnotné," pochvaloval si včera během prvního dne předseda pořádajícího spolku Viliam Šuňal.

Poznávají a učí se

„Pro nás je toto výborná příležitost, jak poznávat problémy a další věci, které se týkají osob se zdravotním znevýhodněním. Také tito lidé patří mezi naše klienty a tato akce nám pomáhá co nejlépe s nimi pracovat a vyhledávat pro ně příležitosti," uvedl ředitel karvinského Úřadu práce Dalibor Závacký.

Témata přednášek jsou po oba dny nesmírně pestrá a týkají se všemožných situací a rovin.

Důležitý pohyb

O pohybových a sportovních aktivitách osob s tělesným postižením tak například během své přednášky hovořil odborný asistent katedry aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury v Olomouci Ondřej Ješina.

„Co se týče pohybových aktivit lidí s tělesným postižením, je Česká republika svým způsobem velice efektivní. Ta oblast je totiž velice podfinancovaná a spousty věcí okolo se tady neřeší na legislativní ani na jiné úrovni. Přesto u nás tato podpora probíhá. Dělají to ale především dobrovolníci a entuziasté, kterým na tomto opravdu záleží. Nejde ale o systematickou podporu a přitom i samotný pohyb, možnost se zapojit, to vše je pro lidi s postižením velmi důležité. Projevuje se to na jejich sebevědomí a takoví lidé například určitě najdou snáze i pracovní uplatnění než ti, kteří jen sedí doma a trápí se svými problémy. Proto si tato oblast větší podporu určitě zasluží," doplnil pak po přednášce olomoucký odborník pro Deník.