Majitelé několika drobných obchůdků (tabák, drogerie atd.) v ulici A. Jiráska v blízkosti Penny Marketu v Orlové-Porubě se bojí o budoucnost svých živností. Město chce totiž objekt, v němž podnikají a platí nájem, prodat v dražbě. „Vůbec se mi takové jednání města nelíbí. Nikdo nám tento záměr nezdůvodnil a dost se kolem toho všeho mlží,“ tvrdí spolumajitelka kadeřnictví, které sídlí v tomto objektu, Marcela Golombková. Posteskla si, že její podnik má už za dva roky zavedenou klientelu a stěhovat se do nových prostor a začínat znovu je pro ni problém.

„Jezdí k nám také ženy i ze Zimného dolu, mají to k nám nejblíže,“ říká Golombková. Před několika týdny dal totiž majitel objektu č. p. 720 (město – pozn. aut.) všem nájemníkům výpověď s odůvodněním, že objekt půjde do dražby. Vyvolávací cena je stanovena na dva miliony korun. „Město se rozhodlo prodat objekt v dražbě na popud několika žádostí o koupi této budovy. Zájemců je momentálně pět. Jsou mezi nimi dva živnostníci, kteří tam nyní působí, dva zájemci úplně odjinud a žádost o koupi objektu si podalo také sdružení, které založili stávající nájemci,“ informoval místostarosta Radislav Mojžíšek.

„Na základě žádostí jednotlivých nájemců rozhodla rada města, že jim vyjde vstříc a pokud se tedy chtějí stát vlastníky určitých prostor, budou mít možnost,“ řekl místostarosta. „Všichni chtějí zachovat stávající obchody a sortiment. Rozhodování bylo velmi těžké, nabídky obdobné, a tak rada ve snaze najít to nejvhodnější řešení řekla – ať tedy rozhodne cena, a doporučila dražbu,“ dodal místostarosta. Majitel prodejny tabáku Václav Šedivý je prý z jednání města znechucen.

„Je pravda, že jsme jako jednotlivci projevili zájem o koupi této budovy, vše ale byli žádosti pouze předběžné. Když jsme zjistili, že je nás víc, kdo to chce koupit, založili jsme sdružení a podali si oficiální žádost o koupi,“ tvrdí Šedivý, podle něhož je skandální ten fakt, že město prý na oficiální žádost o koupi objektu živnostníkům dodnes neodpovědělo a oni se prý o chystané dražbě dozvěděli až z internetu. Živnostníci z Poruby se ale obávají, že zastupitelé příští týden rozhodnou v jejich neprospěch a objekt prodají někomu úplně cizímu.

„Do téhle práce dávám všechno, řádně odvádím poplatky za zaměstnance. Co tady z toho bude? Vietnamská tržnice? Nebo tady, v už tak problémové čtvrti se spoustou sociálně slabých obyvatel, chtějí nechat postavit hospodu? Nedávno jsme investovali do nového zařízení prodejny. Je mi z toho fakt na nic,“ říká rozhořčeně spolumajitelka tabáku Elena Šedivá. Také občané z okolí mají zájem obchůdky a služby v této lokalitě udržet, a proto tyto živnostníky podpořili na podpisové listině, kde se během pěti dnů nasbíralo 500 podpisů. Poslední slovo budou mít příští středu zastupitelé, kteří budou o návrhu radních jednat. Podle Mojžíška se může stát, že s dražbou souhlasit nebudou.