O tom, že se jednou bude skrz Životice stavět silnice, která bude plnit úlohu obchvatu města. Od Ostravy povede po stávající Ostravské a Orlovské, aby se za hranicí Prostřední Suché a Horní Suché stočil na Životice a dále pokračoval přes Těrlicko do Třanovic.

Zatímco v Těrlicku se už smířili s tím, že se pod jejich domy bude razit silniční tunel, v Životicích se lidem nelíbí, že silnice fyzicky oddělí místní části. Trasa tam vede přes ovocné sady, kde platí stavební uzávěra. Případných demolic proto nebude mnoho.

Představitelé radnice nemají jednoduchou úlohu. Zatímco město obchvat chce, jeho stavbu dlouhodobě podporuje a dokonce usiluje o co nejrychlejší přípravu, lidé v Životicích se bouří a hrozí, že se od Havířova odtrhnou, aby jako samostatná obec měli možnost proti silnici bojovat.

Náměstek primátora Bohuslav Niemiec lide přednesl současný stav projektu. „Hlavním účelem bylo informoval občany o tom, v jakém stavu se příprava stavby obchvatu nyní nachází. Protože tady v Životicích se o tom diskutuje různými způsoby. A tak jsme chtěli objasnit, že jsme skutečně v záměru projektu, kdy se teď zpracovává technicko-ekonomická studie, která by měla být hotová v únoru roku 2020. V rámci této studie budou prověřeny různé varianty. Až tuto studii budeme znát, tak se s občany Životic i ostatními obyvateli města budeme bavit o řešení této komunikace.

Já jsem rád, že jsme se sešli a že můžeme o situaci diskutovat. Je to potřebné a chápu i nějaké emotivní vyjádření některých občanů. Každý, kdo má nějaký dotaz, může přijít na magistrát,“ vysvětlil Niemiec.

Životičtí však mají jasno. Vědí i kdo má na stavbě osobní zájmy. „Víte, kdo na tom vydělá? Pozemky v sadech, kudy obchvat povede, vlastní manželka bývalého hejtmana a nynějšího europoslance Evžena Tošenovského,“ křičeli lidé na Niemiece. Ten se dušoval, že ani Tošenovského, ani jeho manželku nezná, respektive se s nimi nikdy nesetkal.

Přítomní byli také aktivisté ze spolku Životice sobě. Ti v současné době organizují petiční akci. „Dnešní beseda je smutná záležitost. Stojíme venku na sluníčku, posledně jsme byli v na hřišti v hustém dešti. Je smutné, že městská část Životice, která má 1350 obyvatel, nemá místo, kde se lidé mohou potkat. Nad tím by se měli pánové z města zamyslet. Mnohem menší obce s třemi sty obyvateli mají nějakou sokolovnu, ale my nemáme nic,“ řekl Martin Cyž.

Současně řekl, že mnoho se od zástupců radnice nedověděl ani k samotnému obchvatu.

„Nic nového jsme se nedozvěděli. Město se snaží dezinformacemi šířit kolem sebe, že se vlastně nic neřeší, že všechno má čas, že stavět se bude za 10 let, pokud vůbec. My ale víme, že přípravy pokračují, a to i na půdě města i na půdě ŘSD. Město sice dneska s námi vešlo do nějaké diskuse, ale to je sakra málo. Petice je proti koridoru obchvatu skrz Životice a prodloužené Dlouhé třídě. Chceme, aby město dalo ruce pryč od tohoto záměru a od podpory této stavby,“ dodal.

Samotní občané přiznávají, že informací o stavbě obchvatu mnoho nemají, ale přitom uznávají, že stavba život v obci ovlivní.

„Přišli jsme si poslechnout, jak to vlastně bude a jaký na to mají lidi názor. Já sám zatím k tomu obchvatu žádné podrobnosti neznám,“ řekl jeden z nich, zatímco další dodal: „Já jsem přijel na pivo a vidím, že se tady diskutuje. Mě se to nějak moc netýká, protože já bydlím až na druhém konci.“

A přijeli i přespolní. „My sice nejsme přímo ze Životic, ale přišli jsme se podívat, protože nás to zajímá. Máme totiž dům na Orlovské ulici, kudy ten obchvat má také vést. Jak to tady ovšem vidím, je to takové zvláštní jednání…“ poznamenal další občan.