Nejvyšší počet trestných činů zaznamenala Ostrava. Na Karvinsku se jich stalo celkem 6331 a policie jich dosud objasnila 3231, tedy více jak padesát jedna procent.

Na Karvinsku, stejně jako v ostatních částech kraje, loni došlo k nejmenšímu počtu trestných činů za posledních pět let.

„Určitě tomu pomohlo další řešení personální otázky policie a posílení zdejších sborů. Svůj úspěch má i zavedení prvosledových hlídek, které ve větších městech slouží v systému, kdy jsou co nejméně zatíženy kancelářskou prací a jsou schopny okamžitě reagovat a vyjíždět na podněty z rychlé linky 158. V neposlední řadě jsou všichni policisté neustále motivováni k co nejlepším výkonům své služby," zamýšlí se nad některými příčinami klesající kriminality policejní mluvčí okresu Karviná Zlatuše Viačková.

Pokles zaznamenala policie v celém kraji, například také u věčného problému, kterým je domácí násilí. Jen pro příklad, předloni využili policisté možnost vykázat násilníka z bytu ve 126 případech, předloni to bylo 118 případů.

„V samotném okrese Karviná jsme předloni vykázali sedmnáct osob, v roce 2015 byl jejich počet šestnáct," říká k tomu Zlatuše Viačková.

Nejčastější zločiny

Tabulka nejčastějších zločinů? Na prvním místě vedou krádeže věcí z automobilů. „Tady opravdu platí námi již několik let prezentované pravidlo, že auto není trezor. Krade se nejen na parkovištích u marketů, ale také na sídlištích a podobně.

Zlodějům přitom opravdu stačí mnohdy jen pár sekund, navíc jim nahrává i nevšímavost a netečnost okolí," komentuje údaj karvinská policejní mluvčí.

Krádeže a vloupání

V těsném závěsu jsou krádeže vloupáním, časté je i poškozování cizí věci či ohrožení pod vlivem návykové látky či alkoholu, zanedbání povinné výživy, maření úředního rozhodnutí, kapesní krádeže a také krádeže jízdních kol, které ale oproti roku 2014 hlásí pokles o více jak pět set těchto skutků v celém kraji. Zajímavá je také tabulka pachatelů. Jak se ukazuje, plných 75 procent zločinů páchají recidivisté, tedy lidé, kteří přišli do střetu se zákonem již ve více případech. „Nováčci" tvoří 25 procent zločinců našeho regionu.