Ti jej obvinili z přečinů krádeže vloupáním a poškození cizí věci. K možnému pachateli je dovedla nejen dokonalá spolupráce s kolegy z obvodních oddělení Havířov-Šumbark a Horní Suchá, ale hlavně precizní místní a osobní znalost všech, kteří se na prověřování oznámených vloupání podíleli.

„Muži je kladeno za vinu, že od loňského listopadu do letošního února měl v Havířově a jeho okolí spáchat několik skutků majetkového charakteru,“ upřesňuje policejní mluvčí Daniela Vlčková.

Karel Kula.
Kula: Starostovat jsem nechtěl, ale není mi jedno, co se v Českém Těšíně děje

Co výtečník vlastně spáchal? Začátkem listopadu měl po odstranění víka vodícího kanálu na železničním mostě odcizit více než 220 metrů různých kabelů v hodnotě zhruba 25 000 korun.

Měsíc nato, poté co měl přestřihnout oplocení jedné z firem, zase z přístřešku odcizil podlahové rošty v hodnotě necelých 28 000 korun. Ovšem škoda, kterou měl způsobit při násilném vniknutí a následným poškozením trafostanice a tlumivek, byla vyčíslena na téměř 39 tisíc korun.

„Tím to nekončilo a v polovině února měl obviněný muž po přestřižení řetězu s visacím zámkem, kterým byla zamčená brána oploceného pozemku, vniknout do dílny rozestaveného rodinného domu. Odtud měl vzít několik metrů měděného drátu, rozbrušovací pilu, vrtačku a další elektrické nářadí v hodnotě více než 9 tisíc korun. Další škodu ve výši přes 13 000 korun měl způsobit poškozením osobního vozidla, které bylo na pozemku zaparkované,“ přidala Daniela Vlčková zlodějovy další prohřešky.

Osmý ročník tenisového turnaje čtyřher Residomo AZ Open, 27. července 2019 v Havířově. Na snímku (zleva) Jakub Pastrňák, Marcela Ziembová (maminka Davida Pastrňáka), David Pastrňák.
David Pastrňák. Skromná hyperaktivní hvězda, která má vztah k Havířovu i Karviné

Pár dnů nato měl bez poškození oplocení vniknout na pozemek a z nemovitosti odcizit měděné okapy, římsy, parapety a další oplechování. Škoda, kterou tím měl způsobit, byla odhadnuta na téměř 47 000 korun. Při své „činnosti“ měl poškodit šindele a polykarbonátovou stříšku, což bylo vyčísleno na dalších více než 10 000 korun.

Když dotyčný viděl, že se mu „daří“, ještě týž den rozpletl oplocení u jiného pozemku a vnikl do zahradní osady. Z dřevěné chatky určené pro uskladnění nářadí vzal elektrocentrálu, elektrickou pilu, vysavač na listí  a další elektrické nářadí. Hodnotu věcí majitel odhadl na téměř 14 tisíc korun. Poškozením oplocení a visacích zámků měl obviněný muž způsobit škodu ve výši více než 2 500 korun.

Spisovatelka Karin Lednická besedovala s dětmi ze Základní školy v Havířově-Životicích. Havířov, 2. března 2023.
Karin Lednická psala také o tragédii v Životicích. Z tamních školáků je nadšená

Jenže všeho moc chodí. Policisté si na něj políčili a rychle ho dopadli. Obviněný nakonec s kriminalisty spolupracoval a svou trestnou činnost nepopíral. „Uvedl, že odcizené věci prodal náhodným lidem, které nezná a utržené peníze použil pro svou potřebu. Některé věci byly zajištěny a v nejbližší době budou vráceny majitelům. Není ovšem vyloučeno, že se mohl dopustit ještě dalších skutků.  V tom případě by mu mohlo být trestní stíhání rozšířeno. Každopádně v případě odsouzení mu hrozí trest odnětí svobody až na tři roky. V současnosti je obviněný muž ve vazbě,“ objasnila Daniela Vlčková z Policie ČR.