Do voliéry je pracovníci obory vpustili v neděli, v pondělí ráno ale našli voliéru zničenou a prázdnou. V oboře parku tak zase jednou s největší pravděpodobností řádil zloděj.

„Pletivo voliéry bylo poničené přibližně ve výšce klečícího dospělého člověka a nikdo si nedokážeme představit, že by takovou sílu vyvinuli sami pávi,“ popsal Emil Dostál z Technických služeb Karviná, které o oboru ve fryštátském parku a tamní zvířecí obyvatele pečují.

Čtyři mladé pávy pak pracovníci společnosti objevili, jak sedí vysoko ve větvích jednoho ze vzrostlých stromů obory. Jedno mládě ovšem stále chybí.

„Předpokládáme, že zloděj poničil pletivo, pávi mu ale stihli utéct, než je stihl z voliéry vychytat. Páté mládě buď chytil a odnesl sebou, stále ještě ale doufáme, že ho možná objevíme rovněž někde na stromě v okolí. Pátrání ale zatím úspěšné nebylo,“ řekl dále v pondělí odpoledne Emil Dostál.

Jak dodal, nebylo to poprvé, co karvinskou oboru zloději navštívili. Vloni zde například chtěli udělat i místo ve stylu selského dvora. Novými obyvateli se tak stalo hejno desíti slepic. Zbytečná snaha.

„Do měsíce a půl byly všechny slepice rozkradené,“ krčí rameny pracovník Technických služeb.

„To, že byl v oboře někdo cizí, poznáme i podle chování zvířat. Ta už poznají hodinu krmení, znají ošetřovatele a vždy již čekají na jeho příchod. Když jsou ale vyplašená přítomností cizího člověka, jsou zaběhlá v druhé části obory. Úplně stejné to bylo, i když jsme v pondělí objevili zničenou voliéru,“ dodal.

Pávi přicestovali do Karviné v pátek. Městu je darovali mniši z kláštera Staroslavného benediktské opatství v Rajhradě, kde toto okrasné ptactvo úspěšně odchovávají již několik let.

Dva mladí samečci a tři samičky trávili první dny v hospodářské budově obory. V neděli je čekal přesun do voliéry v areálu zookoutku, kde měli podle předpokladů žít přibližně měsíc, aby se zde v klidu dostatečně seznámili s celou oborou a začali ji brát jako svůj domov.

Zloděj se ale postaral o to, že aklimatizace bude trvat o něco déle. Pávi byli v pondělí odpoledne stále v koruně daného stromu, pracovníci obory je zpět do voliéry lákají na krmivo.