Vyplynulo to po pondělní schůzce několika orlovských zastupitelů a hejtmana kraje Ivo Vondráka. Obě strany se zde dohodly na vzniku pracovní skupiny, která ještě jednou důkladně prostuduje ekonomiku i další věci kolem špitálu a poté připraví i případné jiné návrhy.

„Optimalizace nemocnic je nutností, zároveň ale musí být zachována i dlouhodobá a kvalitní zdravotní péče. Myslím, že s výsledkem dnešního jednání jsou spokojeny obě strany,“ řekl v pondělí krátce po schůzce hejtman kraje Ivo Vondrák.

„Výsledkem je, že v orlovské nemocnici nyní k žádným nezvratným změnám nebude docházet a její provoz poběží nadále v současné podobě,“ uvedl pak jeden z orlovských zastupitelů, Miroslav Chlubna.

„Ukázalo se, že lékaři v nemocnici i zástupci města neměli o chystaných změnách dostatek potřebných informací, výsledkem dnešního jednání považuji za úspěch," doplnil starosta Orlové Tomáš Kuča.

Město Orlová do pracovní skupiny nominuje dva své zástupce – zkušeného nemocničního ekonoma a také lékaře. Celá skupina bude pracovat do října letošního roku, kdy předloží kraji svá zjištění a návrhy na další postup. „Pokud to bude nutné, změní se i současné usnesení krajského zastupitelstva, to by o případných změnách hlasovalo letos v prosinci,“ řekl dále hejtman Ivo Vondrák.

Krajští zastupitelé optimalizaci krajských nemocnic schválili v červnu. Dané změny podle vyjádření kraje vyvolala tvrdá ekonomická situace, demografický vývoj obyvatelstva v kraji, personální stav nemocnic i to, že některé obory jsou nyní méně vytížené, poptávka po jiných naopak stoupá.

Orlovské nemocnice se týkají jedny z nejrazantnějších změn, v samotném městě i ve špitále to vyvolalo řadu nesouhlasných reakcí, minulý týden zde místní obyvatelé, politici i zaměstnanci nemocnice demonstrovali proti.