„Mým úkolem je do konce února 2019 předložit radě kraje celý harmonogram optimalizace v našich nemocnicích. Poté se jím bude zabývat krajské zastupitelstvo,“ uvedl pro Deník ředitel personální unie krajských nemocnic v Orlové, Karviné-Ráji a v Havířově Jiří Matěj.

Tak totiž zní nové rozhodnutí krajských zastupitelů. Ti původně měli vzít optimalizaci nemocnic jen na vědomí a ta by dále zůstala v kompetenci krajské rady. Krajští politici ale ve čtvrtek minulý týden rozhodli trochu jinak poté, co do Ostravy přijeli proti plánovaným změnám demonstrovat zaměstnanci orlovské nemocnice i někteří tamní obyvatelé, před zastupiteli pak hovořili představitelé nemocnice, orlovské radnice i někteří občané.

„Je to malé vítězství, teď náš čekají další jednání,“ uvedl k tomu starosta Orlové Miroslav Chlubna. Ten je nadále přesvědčen o tom, že restrukturalizace krajských špitálů není v případě Orlové připravena dobře. „Mělo se tady například počítat nejen s krajskými nemocnicemi, ale i těmi dalšími, které nemocniční péči v rámci bývalého karvinského okresu nemocniční péči rovněž poskytují,“ řekl orlovský starosta.

Před Krajským úřadem v Ostravě demonstrují ve čtvrtek dopoledne Orlované. Zastupitelé mají schvalovat restrukturalizaci nemocnic a personálu té orlovské,ani lidem se to nelíbí.
Status quo. Zastupitelé o osudu orlovské nemocnice nerozhodli
Orlovská nemocnice.
Boj o nemocnici se vyostřuje, padla ostrá slova odborářů i reakce kraje

„To konečné rozhodnutí nemůže být bráno jako vítězství jedné strany, každý asi budeme muset nějak ustoupit,“ řekl orlovský starosta dále.

Odpůrci optimalizace tvrdí, že změny mohou znamenat konec nemocnice. Počítá se s přesunem lůžkových oddělení ortopedie, interny a chirurgie z Orlové do Karviné nebo Havířova. V Orlové by pak vzniklo lůžkové oddělení tzv. následné péče a LDN. Podle kraje by se tak uspokojila dlouhodobá poptávka. Stárnutí populace je totiž jeden z bodů, kvůli kterému restrukturalizace všech krajských špitálů probíhá. Dalšími jsou špatný personální stav a obří zadluženost nemocnic.

„Nemocnice se v Orlové zavírat rozhodně nebude. Právě naopak. Ambulantní ordinace dokonce rozšíří své fungování. Například oční nebo gynekologie výrazně navýší ordinační hodiny. Lékaři budou pacientům nadále k dispozici. Jen se přesunou lůžková oddělení,“ zopakoval náměstek hejtmana kraje Martin Gebauer a doplnil, že pokud by se ukázalo, že je nutná hospitalizace, bude pacient převezen do nejvhodnější okolní nemocnice.

„Do karvinské nemocnice je to z Orlové 12, do Havířova 13 kilometrů. Orlová má k dispozici kvalitní sanitky pro bezpečný převoz pacienta. Pokud by bylo třeba, budou zde takzvaná expektační lůžka, aby bylo možné v případě akutního stavu poskytnout pacientům okamžitou pomoc. Převoz na lůžkové oddělení by následoval až po stabilizaci stavu nemocného,“ vysvětlil náměstek hejtmana kraje dále.

Kraj připomíná, že v regionu je hodně nemocnic a málo zdravotnického personálu. Žádný jiný kraj nemá 17 nemocnic a tak blízko vedle sebe.

Orlovská nemocnice.
Nemocnici nedáme, Orlová potáhne na kraj
Orlovská nemocnice.
Personál orlovské nemocnice zvažuje, že vstoupí do stávky
Likvidace pokračuje. Residomo bourá další domy v problémové lokalitě.
VIDEO: Likvidace pokračuje. Residomo bourá další domy v problémové lokalitě