Z karvinské městské čtvrti, které někteří místní říkají Stalingrad, v budoucnu zřejmě zmizí další bytové domy. Jejich vlastník společnost Residomo zvažuje, že v nejbližších letech nechá zbourat možná až 14 bytových domů s 500 byty.

Důvod? Část je zdevastována bývalými nájemníky a oprava by byla příliš nákladná, a možná i zbytečná majiteli se totiž dlouhodobě nedaří byty v této lokalitě obsazovat.

Zatím není nic definitivního, zástupci společnosti Residomo chtějí o svém záměru debatovat s místní radnicí. „Vedeme s městem jednání o budoucnosti Karviné-Nového Města, a to hlavně s ohledem na demografickou situaci a neustálý pokles počtu obyvatelstva v Karviné.

Jedna z možností, jak toto řešit, je v průběhu příštích let zbourání několika domů, které se nedaří dlouhodobě obsazovat a které jsou i kvůli některým nepřizpůsobivým nájemníkům ve špatném technickém stavu,“ řekla mluvčí společnosti Residomo Kateřina Piechowicz.

Potvrdila, že rozsah uvažované demolice zahrnuje předběžně přibližně 60 vchodů s necelými 500 byty, z nichž je však pouze několik málo desítek obsazených. „Demolici zvažujeme realizovat v několika fázích během následujících dvou až tří let,“ dodala Piechowicz.

MÍSTO DOMŮ PARKOVIŠTĚ A SPORTOVIŠTĚ

Informace o záměru už dorazila i na karvinský magistrát. „Na stavební úřad přišla žádost o koordinované stanovisko, z níž je záměr společnosti Residomo sice patrný, ale neznáme zatím další podrobnosti a v nejbližších týdnech budeme o tom s firmou jednat,“ potvrdila mluvčí města Šárka Swiderová.

Připomněla, že i město nechalo v této lokalitě kvůli špatnému stavu strhnout několik svých domů. Poslední takový stál přímo naproti gymnáziu a k zemi šel zhruba před měsícem. Na jeho místě má město v plánu vybudovat parkoviště pro potřeby školy.

Vzniklé plochy po demolici, které jsou ve vlastnictví firmy Residomo, chce společnost nabídnout městu pro vznik sportovních či rekreačních ploch, popřípadě jiné využití.

Co, kdy a jak bude, zatím není přesně určeno a proto ani Residomo nechce nájemníky znepokojovat. „Jelikož ještě není přesně znám časový harmonogram, vyčkáváme s oslovením stávajících nájemníků, kterým nabídneme byty ve stejné lokalitě.

Ovšem s těmi nájemníky, kteří si neplní své povinnosti a nedodržují základní zásady slušného soužití, se rozloučíme,“ řekla mluvčí společnosti Residomo.