Všichni „soutěžící“ se mohli ucházet o prvenství hned v několika kategoriích. „V žebříčku emisí rakovinotvorných látek a látek reprotoxických, které ohrožují lidskou reprodukci, se na prvním místě umístily Třinecké železárny,“ uvedla tisková mluvčí sdružení Arnika Zora Kasiková.

Zarážející je fakt, že Třinecké železárny navýšily oproti roku 2009 produkci těchto škodlivých látek o více než sto procent.

Další kategorie byla vyhrazena pro látky rakovinotvorné a pravděpodobně či možná rakovinotvorné. „Zde prvenství získala společnost ArcelorMittal Ostrava, která dokonce množství těchto látek navýšila o jednu tunu,“ doplnila Kasiková.

Žebříček největších znečišťovatelů každoročně připravuje nezisková organizace Arnika, která si klade za cíl zlepšit životní prostředí a chránit přírodu v České republice.

Nepříjemný registr

Konečné výsledky Arnika sestavuje z dat uvedených v Integrovaném registru znečišťovatelů. Údaje o únicích chemických látek do tohoto registru hlásí samy firmy, protože jim to nařizuje zákon.

„Přítomnost v těchto žebříčcích a jejich zveřejňování mnohdy motivují podniky k eliminaci emisí škodlivých látek a k zavedení nových technologií, jež jsou šetrnější k životnímu prostředí,“ řekl Jindřich Perlík z Arniky.

Přesto nemůžeme být příliš optimističtí. Blíží se zima a brzy budeme všichni sledovat informace o prachových částicích v ovzduší. ArcelorMittal, letošní vítěz této kategorie, stihl za loňský rok vypustit do ovzduší 831 tun prachových částic. Máme se na co těšit.

LENKA MOLNÁROVÁ