„Stačí na Úvodní webové stránce Českého Těšína kliknout na záložku Občané, podsekce Ztráty a nálezy," vysvětluje referentka Iva Bazgierová. Díky nové službě se tak obyvatelé města mohou dozvědět, že za posledních pár měsíců se v Českém Těšíně vedle peněženek našly i trekové hole nebo sedátko do vany.

Informace naleznou zájemci minimálně už tři roky i na webových stránkách měst Karviná, Bohumín, Havířov a Orlová.

TAKÉ ZVÍŘATA

Na orlovském webu naleznou obyvatelé vedle ztracených věci i seznam nalezených zvířat.

„Se zvířaty se samozřejmě nakládá jinak než s věcmi. Buď putují do útulku, nebo se majitel hledá formou vývěsek," uvedla Mária Borová z orlovské radnice.

Kromě samotného seznamu města uveřejňují na stránkách i telefonní čísla, na kterých se lidé mohou informovat.

„Služba určitě ušetří spoustu času a zvyšuje taky pravděpodobnost návratnosti. Lidé se totiž chodí ptát v den ztráty a to tady samozřejmě daná věc ani nemůže být. Díky internetu si ale seznam mohou zkontrolovat i za pět dní, za dva týdny nebo klidně i za pár měsíců," vysvětluje Silvie Šmídová z karvinského magistrátu. „Samotná návratnost je zhruba desetiprocentní," dodává Šmídová.

V Havířově je návratnost podstatně vyšší. „Celkově se k majitelům vrátí zhruba sedmdesát procent všech věci. Že by se někdo přišel ptát na ztracenou věc po měsících či dokonce letech, se nestává. Lidé se obvykle zajímají tak tři neděle, pak to vzdají," říká Věra Rýšková z tamního odboru ztrát a nálezů.

V letošním roce přitom počet ztracených věcí v některých městech výrazně stoupl.

„Loni jsme přijali 54 nálezů, z toho 18 bylo předáno původnímu vlastníkovi. Letos je to už osmdesát nalezených předmětů, povětšinou se jedná o klíče, mobily nebo části oděvu. Lidé jsou asi více roztržití," objasnila situaci v Českém Těšíně Iva Bazgierová.

V poslední době přibývají také nálezy hotovostí z bankomatů. Zde se poctivost zvýšila už kvůli tomu, že u bankomatů jsou kamery a nálezci nechtějí riskovat trestní stíhání. K původním majitelům se vracejí i ztracené peněženky, obvykle však už bez hotovosti.

„Většinou se jedná o předměty trestné činnosti, takže peněženky jsou prázdné, popřípadě obsahují doklady okradeného," uvedla Mária Borová z orlovské radnice s tím, že co se týká občanských průkazů a dalších dokladů, ty se snaží přes státní i městskou policii dostat k jejich majitelům.

Pavla Krůčková