Tento krok má vyřešit v budoucnu nedostatek lékařů. Doktoři však upozorňují, dohled je ze začátku nezbytný. „Tento krok nepovažuji jako dobrý a moudrý. Byla bych pro, kdyby se povinné tři roky dohledu zkrátily na polovinu, ale zrušit to úplně může vést k značným problémům,“ řekla zubařka Jitka Janáková. Práce zubařů je velice náročná a odborná. Vyžaduje si především zkušenosti a praxi.

„Škola je jedna věc a praxe druhá. Absolventi nebudou dobře připraveni na to, co je čeká. Ve škole je nenaučí to nejdůležitější. Dobrého zubaře dělají právě zkušenosti. Já osobně si nedokážu představit, že by u mě nebyl na začátku zkušený doktor, který mi pomůže, když nastane problém. Je třeba si uvědomit, že pacienti většinou a bohužel přicházejí se svými problémy pozdě, až když mají bolesti, zub je zanícen a k tomu se přidá velký strach,“ dodala zubařka. Pacient potřebuje především svému lékaři důvěřovat, věřit v jeho schopnosti a znalosti.

„My musíme plnit hned několik úkolů. Pacienta uklidnit, provést zákrok a vyléčit jej. I stolička, která se při nutném vytahování zalomí a roztříští, představuje problém a psychické vypětí pro lékaře i pacienta. Provozuji praxi již mnoho let a jsem vděčná, za pomoc a zkušenosti, které mi na začátku předal doktor, u kterého jsem vykonávala svou praxi,“ dodala doktorka. Ministerstvo zdravotnictví si je dobře vědomo, že v průběhu deseti let odejde do důchodu velká část zubních lékařů. Potřebují tedy nalákat ty mladé ke studiu. Tohle má být jeden z těch kroků.