Kvůli těžbě a důlním vlivům dokonce hrozilo, že utichnou. Naštěstí se tak nestalo a tři zvony orlovského evangelického kostela letos znějí už plných 100 let. Slezská církev evangelická v Orlové tak první říjnovou neděli měla důvod k milé i důstojné oslavě, výročí zvonů mapuje i speciálně vydaná publikace.

„Ta obsahuje pojednání o historii zvonů ve světě, píše se v ní také o našich zvonech, je zde představen náš církevní sbor a také anketa, kde se lidé všeho věku vyznávají z toho, co pro ně zvuk zvonů představuje a znamená,“ říká sborový pastor Slezské církve evangelické, a. v., v Orlové Vladislav Szkandera.

Zmíněná oslava zaplnila celý kostel a kromě lidí z místního sboru přišli i hosté z bratrské i římskokatolické církve či představitelé města. O kulturní zážitek se postaral soubor Ostravské zvony, což je dámské těleso Českobratrské církve evangelické.

NELEHKÁ HISTORIE

Zvony orlovského evangelického kostela přitom nemají jednoduchou historii. Ty původní byly zkonfiskovány během 1. světové války. Na jejím konci se podařilo umístit zvony nové. U každého z nich dodnes návštěvníci věže najdou cedulky se jmény těch, kdo se o jejich opětovný příchod postarali, každý zvon tam má i svůj biblický citát.

V minulých letech kostel odolával vlivům těžby a hrozilo dokonce, že kostelní věž bude muset být sundána, s ní i trojice zvonů.

„Nakonec se vše podařilo vyřešit poměrně unikátním technickým řešením, kdy srdce zvonů obsahují zvláštní systém, který kvůli statice snižuje jejich rozkmit,“ říká dále orlovský pastor.

Zmíněná zajímavá publikace o zvonech je pro zájemce k mání při aktivitách v orlovském kostele, brzy by se měla také objevit v nabídce orlovského městského informačního centra.