Video ukazuje, že v moderních zoologických zahradách mohou lidé vidět i kriticky ohrožené druhy zvířat, které ve volné přírodě už téměř nelze potkat. Některým návštěvníkům však nestačí jejich pouhé pozorování, ale snaží se být zvířeti blíž, proto jej lákají na potravu. Vidět je možné také následky nevhodného krmení. Kampaní se zoologické zahrady snaží apelovat na to, aby lidé zvířatům nezpůsobovali zbytečnou bolest.

V Česku jsou zakázaná, přesto „železa“ i nadále trýzní zvířata:

„Nechme se zvířaty v zoo fascinovat a respektujme jejich přirozenost. Právě tak můžeme nejlépe přispět k ochraně toho mála, co nám z divoké přírody ještě zbývá. Prosím, nezpůsobujte bolest zvířatům ani lidem, kteří o ně pečují,“ vyzývá ve videu Karel Roden.

| Video: Youtube

Přestože zoologické zahrady i soukromí chovatelé na zákaz krmení neustále upozorňují, najdou se návštěvníci i kolemjdoucí, kteří zvířata krmí vším, co najdou po kapsách. Fatální následky mělo loni krmení březí losice v Zoo Hluboká, která od návštěvníků dostala pečivo nebo sušenky. I přes rychlou pomoc veterináře se zvíře se silnými bolestmi břicha nepodařilo zachránit. Událost byla o to smutnější, že samice čekala dvojčata.

„Zvířata v moderních zoologických zahradách jsou krmena vyváženou stravou. Chovatelé se snaží jejich krmení co nejvíce přiblížit přirozené potravě, kterou najdou ve volné přírodě. Na optimalizaci krmných dávek a jejich vyváženosti nejen pro druh, ale i pro konkrétní jedince, se pracuje i několik let,“ uvedla zooložka Zoo Hluboká Markéta Jariabková.

Petardy, rachejtle a dělobuchy děsí volně žijící zvířata i domácí mazlíčky:

Řada druhů zvířat se navíc živí pouze vybranou potravou a cokoli jiného jim může způsobovat dlouhodobé zdravotní potíže a v nejhorším případě smrt.

close Parte, které Zoo Děčín vystavila uhynulému beránkovi. info Zdroj: Zoo Děčín zoom_in Parte, které Zoo Děčín vystavila uhynulému beránkovi

Úhyn zvířat po podání krmiva návštěvníky řešila v minulosti i Zoo Děčín. Tam zahynula kapybara vodní poté, co ji lidé nakrmili rohlíkem, nebo beránek ovce ouessantské, kterému zoo dokonce jako výstrahu pro nezodpovědné návštěvníky vystavila parte. Dalším případem pak byla otrava samice makaka chocholatého, tu se naštěstí podařilo zachránit, ale zoo to stálo nemalé finanční prostředky za veterinární péči.

„Uhynulých zvířat by ale bezpochyby bylo mnohem víc, kritickou situaci často zachraňují sami chovatelé, kteří zavčasu z výběhů vyndávají jídlo, které návštěvníci zvířatům podávají. Nedávno to byl například hotdog,“ přiblížil ředitel Zoo Děčín Roman Řehák.

Rohlíky pro kachny a labutě? Chyba

Nevhodnou potravu nacházejí odborníci také u volně žijících zvířat, a to především u rybníků a dalších vodních ploch, kam lidé chodí krmit kachny nebo labutě pečivem. To jim však může způsobit vážné zdravotní problémy. „Ideální jsou pro tento případ nejrůznější směsi obilí, vločky, případně granulky pro vodní drůbež,“ doporučil před časem Český svaz ochránců přírody.